Urodzony w 1957r . Studia - Akademia Sztuk Pięknych  Kraków, Wydział Grafiki  Katowice. Uczeń  Jerzego Dudy Gracza , Romana Nowotarskiego, Bronisława Chromego. Dyplom 1983r . W Poniatowej mieszka od roku 1988, z żoną  i synem Mateuszem prowadzą gospodarstwo rolne na bazie którego w 1994 r. powstała „ Sekcja  Jeździecka  Poniatowa”. W Kazimierzu Dolnym prowadzi Galerię Dwuautorską, jest jednym z założycieli „ Kazimierskiej Konfraterni Sztuki”. Organizował kilka ogólnopolskich  plenerów malarskich .

Bierze udział w  wystawach krajowych i zagranicznych, uczestniczy  w wielu plenerach malarskich, oraz aukcjach charytatywnych. Jego prace  znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii , Włoszech , Szwajcarii, Niemczech, USA i Watykanie.

Twórczość Michała Smółki łączy w sobie istotne elementy dla malarskiej wypowiedzi: znakomity, ukryty w materii malarskiej  rysunek, współgrające ze sobą atrakcyjne sąsiedztwa kolorystyczne, których współbrzmienie daje wspaniałe wizualne efekty. Ważnym, być może rozstrzygającym elementem w tym malarstwie jest świetlistość kolorów i ciekawa kompozycja realizowana z malarską  wrażliwością.

WIESŁAW OCHMAN

Michał Smółka
24- 320 Poniatowa
ul : Młynki 9
tel: 048 81 820 5656