W dniach 21-28.04.2012r., odbył się we Włoszech 3 Międzynarodowy Festiwal Akwareli w Bellagio, zorganizowany przez władze położonego nad jeziorem Como miasta Bellagio oraz Stowarzyszenie Akwarelistów Włoskich (Comune di Bellagio i Associazione Italiana Acquerellisti) przy współpracy Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Akwarelistów.
W festiwalu uczestniczyły delegacje stowarzyszeń akwarelistów z Australii, Belgii, Brazylii, Chin, Meksyku, Polski, Wenezueli, Węgier i Włoch. W sumie około 80 uczestników
Polskę reprezentowało dziesięcioro artystów ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Minh Dam, Wiktor Gago, Michał Jasiewicz, Krzysztof Ludwin, Mirosław Orzechowski, Joanna Pętkowska, Ryszard Rogala, Michał Suffczyński, Kazimierz Twardowski i Marek Ziarkowski.
W ramach festiwalu odbyły się dwa konkursy malarskie. Pierwszy konkurs prac wyselekcjonowanych i nadesłanych przez zaproszone stowarzyszenia oraz drugi konkurs akwarel plenerowych powstałych podczas trwania festiwalu.
W pierwszym konkursie polscy artyści zdobyli dwie nagrody; Michał Suffczyński 5 miejsce i Anna Orłowska 6 miejsce.
W konkursie drugim polscy artyści zdobyli pięć nagród; Michał Suffczyński 1 miejsce, Mirosław Orzechowski 2 miejsce, Wiktor Gago 3 miejsce, Minh Dam 4 miejsce i Joanna Pętkowska 5 miejsce.
Podczas festiwalu Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich zostało zaproszone do przystąpienia do federacji stowarzyszeń europejskich.
Polscy Laureaci z wyjątkiem Anny Orłowskiej, która jest absolwentką Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, są architektami związanymi z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.
Michał Suffczyński i Mirosław Orzechowski, absolwenci WAPW są adiunktami w Samodzielnej Pracowni Rysunku Malarstwa i Rzeźby na WAPW. Wiktor Gago jest studentem 1 roku WAPW, Minh Dam jest absolwentem WAPW zaś Joanna Pętkowska absolwentką WAPW i asystentką w Samodzielnej Pracowni Rysunku Malarstwa i Rzeźby na WAPW.
Udział w festiwalu, polskich artystów zrzeszonych w założonym przez nich dwa lata temu stowarzyszeniu był pierwszym zagranicznym wystąpieniem młodej organizacji artystycznej i jednym z pierwszych wyjazdów plenerowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich.
Sukces polskich akwarelistów odbił się głośnym echem w artystycznych środowiskach związanych z Europejską Federacją Stowarzyszeń Akwarelistów. Udział Polaków w odbywającym się cyklicznie, międzynarodowym spotkaniu artystów z całego świata uprawiających trudną sztukę akwareli, zakończony sukcesem przyczynia się do promocji dobrego wizerunku Polski na polu kultury i sztuki.